
Az áprilisi Idősek Klubján egy kemény tornával indítottuk – Görgesitsné Ilike alaposan megmozgatott bennünket, majd két remek előadást hallhattunk.
Dr. Biróné Dr. Király Andrea tiszti főgyógyszerész asszony (a titulusa valójában ennél is jóval bonyolultabb) a gyógyszerszedéssel kapcsolatos hasznos információkat osztotta meg velünk. Szinte mindannyian szedünk valamilyen gyógyszert, mégis oly keveset tudunk arról, hogy mi az, ami valóban gyógyít, és mi az, ami esetleg ártalmas lehet. Erről – és sok egyéb fontos témáról – hallhattunk egy igazán izgalmas előadást. A gyógyszerész asszony annyi kérdést kapott, hogy szinte alig tudtuk őt elengedni. Úgy tűnik, ez a téma mindenkit élénken foglalkoztat – várjuk vissza Andreát!
A második előadást Fábiánné Bárány Zsuzsanna gyógypedagógus tartotta. Egy nemrégiben történt, megdöbbentő haláleset kapcsán érlelődött meg benne a gondolat, hogy vessünk számot: milyen kapcsolati háló vesz körül bennünket. (Gene Hackmant idézve: „Vessünk számot azzal, hogy milyen kapcsolati hálónk van.”)
A társadalmi elszigeteltség elleni küzdelmet érintő előadás középpontjában a mély emberi kapcsolatok és a lelki egészség állt. A beszélgetés során az előadó részletesen bemutatta, miként segíthet az egyéni jóllétben a tudatos kapcsolattartás, az empátia és a közösségi támogatás. A társas kapcsolatok ápolása mellett a személyes felelősségvállalás és a barátságok gondozása is kiemelt jelentőséggel bír – ezek nélkül az élet sokszor sivárnak és kihívásokkal terheltnek tűnik.
Mindkét előadás rávilágított arra, hogy a modern társadalom komplex problémái – legyen szó az egészségügyi ellátásról vagy a személyes kapcsolatok fontosságáról – tudatosságot és odafigyelést igényelnek.
Szerző: Matykóné Szántó Mária