Gyógyír testnek és léleknek

A Lélekgyógyító tánc egy ingyenes közösségi program, amely az Idősek Klubjának eseményeiből vált önállóvá. Minden hónap harmadik keddjén, délelőtt 9:30 és 12:00 között valósul meg Proszonyák Ida körtáncoktató és szociálgerontológus vezetésével. A programot a legalább hat évtizedet megélt, régóta fiataloknak ajánljuk.

A Lélekgyógyító tánc nem igényel előzetes tánctudást, bárki részt vehet rajta, aki az idősödés folyamatát szeretné aktívan megélni, fizikai és szellemi frissességét megőrizni. Azok számára is hasznos lehet, akik szeretnének új tevékenységet tanulni, vagy új ismeretségeket, barátságokat kötni.

Az egyes alkalmak rövid egymásra hangolódással kezdődnek. Körbe állunk, és egymás kezét megfogva lépkedünk, táncolunk. Először zene nélkül megtanuljuk a lépéseket, majd zenére eltáncoljuk. Ezt követi a második, harmadik tánc, és így tovább. A kezdeti nyugodtabb, lassú lépések után lendületesebb táncokra váltunk, a végén pedig ismét légies, könnyed mozdulatokkal fejezzük be. Többnyire különböző népek archaikus zenéjére táncolunk, de előfordulnak modernebb, kortárs zenei irányzatok és koreográfiák is. Mindkét stílus megfér a Lélekgyógyító tánc alkalmain. A zárókörben leülünk, és megélt élményeinkről beszélgetünk.

Annak érdekében, hogy mindenki a saját tempójában és kényelmesen élvezhesse a táncot, a program két csoportban zajlik:

  • „Érett csoport” (9:30-tól) – Ebbe a csoportba várjuk azokat, akik még kezdők a táncban, vagy akik koruk, fizikai adottságaik miatt inkább a könnyedebb mozgást részesítik előnyben. Az első fél órában lassabb, kímélőbb táncokkal kezdünk, majd fokozatosan kicsit aktívabb ritmusra váltunk. Fontos, hogy ez nem egy különálló félórás program – aki szeretné, nyugodtan maradhat tovább is, és csatlakozhat a következő csoport táncaihoz.
  • „Aktív csoport” (10:00-tól) – Ez a csoport azoknak szól, akik már bátrabban mozognak, és szívesen kipróbálnák a kicsit lendületesebb táncokat is.

Mit ad nekünk a Lélekgyógyító tánc?

  • A közösségben való feloldódás örömét.
  • Emberi érintést és a kör megtartó erejét.
  • Aktív, de kíméletes mozgás örömét.
  • Zenét, mint kulturális élményt.
  • Többszöri részvétel esetén javuló memóriát.
  • Jobb mozgáskoordinációt és térbeli tájékozódást.

A pozitív hatások rendszeres részvétellel válnak erőteljesebbé. Ezért érdemes regisztrálni, és minden hónap harmadik keddjén részt venni a Lélekgyógyító táncon!

Szerző: Proszonyák Ida

Fotó: Kovács András Bernát