A Bálint-módszer ereje: egy közös felfedezőút

“Örök érvényű szabály, hogy nem a betegséget kell gyógyítani, hanem a beteget.”
Bálint Mihály: Az orvos, a betege és a betegség (1961)

Bálint Mihály, orvos, pszichoanalitikus a szomatikus gyógyítás mellett hangsúlyt fektetett a beteg lelki és szociális állapotára. Felismerte azt, hogy az embert csak holisztikusan, a lehető legtöbb tényezőt figyelmebe véve lehet a gyógyulás útján támogatni. A múlt század derekán ez a felismerés hívta életre az első Bálint-csoportokat.

Szeptember 24-én egy különleges lehetőséget kínáltunk azoknak, akik kíváncsiak erre a módszerre. A „Tehetsz magadért?” sorozatunk keretében bemutattuk a Bálint-munkát, és a résztvevők meg is tapasztalhatták annak működését.

Először Bálint Mihály életútját és a Bálint-csoportok történetét jártuk körül. Megismerkedtünk a módszer alapelveivel és azzal, hogy milyen előnyökkel járhat egy ilyen csoportban való részvétel, ezután a résztvevők felmerülő kérdéseire is részletesen válaszoltunk.

A foglalkozás második felében egy konkrét pedagógiai eset kapcsán tapasztalhatták meg a gyakorlatban a Bálint-módszer működését. A csoport tagjai, különböző szakmák képviselői, eltérő nézőpontokat osztottak meg, és együttműködve, együtt gondolkodva reflektáltak az eredeti problémára. A visszajelzések alapján a résztvevők számára rendkívül hasznos volt ez a közös munka, hiszen új perspektívákat és értelmezési kereteket nyitott, és segített elmélyíteni szakmaiságukat.

A Bálint-csoportban nem csak egy konkrét problémát oldunk meg, hanem egyúttal saját magunkkal is foglalkozunk. A személyes tapasztalatok és mások történeteinek, véleményének, perspektívájának megismerése olyan folyamatokat indíthat el bennünk, amelyek hosszú távon is pozitív hatással lehetnek szakmai és személyes életünkre.

Szeretettel várjuk Önt is következő foglalkozásunkon, október 10-én! Fedezze fel Ön is a Bálint-módszer erejét!

 Szerzők:

Perpékné Papp Éva

(kórházlelkész, mentálhigiénés szakember és közösségi segítő, Bálint-csoport vezető)

Rajnai László

(pedagógus, mentálhigiénés szakember és közösségi segítő, EKKE NTDI)

Fotó:

Kovács András Bernát